1 grudnia 2023 r. odwiedzili nas uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie. Zajęcia edukacyjno-czytelnicze z elementami kodowania odbyły się pod hasłem „Dzieci czytają, Europę zdobywają”.

Na początek uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny „Kazio poznaje Europę”, który przybliżył im wiadomości dotyczące tego kontynentu oraz krajów w nim leżących. Dalsza część spotkania dotyczyła Niemiec. Dzieci chętnie wysłuchały wielu ciekawostek o tym kraju, jego kulturze i tradycjach. Miały także okazję zobaczyć jak wygląda narodowy strój niemiecki. Uczestnicy spotkania sprawnie odnaleźli na mapie politycznej świata zarówno Europę jak i Niemcy. Za pomocą teatrzyku Kamishibai przedstawiono uczniom nieznaną dotąd im baśń „Diabeł i jego trzy złote włosy”. Autorami tej opowieści są niemieccy pisarze bracia Wilhelm i Jacob Grimm, których baśnie stały się klasyką literatury dziecięcej. Druga część zajęć wymagała od uczniów dużej aktywności. Dzieci zostały podzielone na grupy, a ich pierwszym zadaniem do wykonania było ułożenie z rozsypanki sylabowej zdania, które kryło w sobie informację o Niemczech. Następnie zakodowały na matach edukacyjnych flagę omawianego kraju. Uczniowie dzięki temu spotkaniu z całą pewnością wzbogacili swoją wiedzę na temat dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Zajęcia przeprowadziła Adriana Karwowska i Wioletta Gałązka z Wydziału Udostępniania Zbiorów BP.