16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji i korzystając z okazji nauczyciel bibliotekarz Adriana Karwowska odwiedziła dzieci w Akademii Małego Smerfa. Tematem spotkania była szeroko pojęta tolerancja a hasłem przewodnim „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”. Sześciolatki wysłuchały opowiadania, którego głównym bohaterem jest słoń w kratkę o imieniu Elmer. Morał płynący z bajki mówi o tym, że mimo różnic wszyscy jesteśmy piękni i wyjątkowi a inny nie znaczy gorszy. Potem dzieci z wielkim zaangażowaniem ułożyły z rozsypanki literowej wyraz „TOLERANCJA” a następnie uszeregowały hasła kojarzące się z tolerancją lub jej brakiem tworząc w ten sposób piękny plakat. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły także w zabawie „Iskierka”, która polegała na tym, że zadaniem każdego dziecka było przekazanie piłeczki kolejnej osobie i jednoczesne dokończenie zdania Jestem wyjątkowy bo….  . Dzięki tej zabawie wzmocniło się u dzieci poczucie własnej wartości. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w zabawie „Pajęczyna przyjaźni”. Każde dziecko musiało wybrać spośród pozostałych dzieci jedną osobę, wręczyć jej nić przyjaźni i powiedzieć za co ją lubi. W ten sposób sześciolatki zrozumiały, że choć różnimy się od siebie to bardzo się wzajemnie potrzebujemy. Ta zabawa wpłynęła niewątpliwie na kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych. Umocniła również szacunek dzieci wobec drugiego człowieka.