16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji w Akademii Małego Smerfa w Kargoszynie zostały przeprowadzone zajęcia czytelniczo-edukacyjne z elementami biblioterapii ph.  „Różne dzieci- równe prawa- kolorowy świat”.

Na wstępie przedszkolaki z rozsypanki cyfrowej ułożyły hasło spotkania „TOLERANCJA”. Następnie wysłuchały opowiadania „Ula jest inna” zaprezentowanego za pomocą teatrzyku Kamishibai oraz przyjrzały się ilustracjom ukazującym dzieci z całego świata. To uświadomiło przedszkolakom, że choć dzieci na obrazkach nieco się różnią od siebie wyglądem, bardzo wiele je łączy. Mają podobne marzenia i pragnienia. Wszystkie dzieci bowiem chcą być kochane, lubiane, akceptowane i szanowane.  Każde z nich chce mieć kolegów i koleżanki.  Dlatego tak ważna jest konieczność akceptacji różnic w wyglądzie, zachowaniu czy w poglądach. Nie należy nikogo wykluczać z powodu odmienności. Na zakończenie przedszkolaki zatańczyły do piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii przez Wiolettę Gałązkę z Wydziału Udostępniania Zbiorów BP w Ciechanowie.