Od 29 września do 5 października 2023 r.  trwała III Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem”. Myślą przewodnią tej inicjatywy jest  promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy dzieci i  młodzieży na temat serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo­-naczyniowego.

Włączając się w tę akcję postanowiliśmy odwiedzić uczniów klasy 3a ze Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały fragmentu tekstu z książki „Przygody wyjątkowo zgranej Rodzinki Narządów” Jacka Mieszkowicza. Następnie uczniowie stworzyli mapę myśli pod hasłem „Jak dbać o serce?”. Dzieciom bardzo spodobała się możliwość posłuchania bicia serca swojego lub kolegi/koleżanki za pomocą stetoskopu. W zawiązku z tym, że aktywność fizyczna bardzo sprzyja naszemu sercu na zakończenie zajęć trzecioklasiści wzięli udział w zabawie ruchowej do piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.

Zajęcia poprowadziła Wioletta Gałązka z Wydziału Udostępniania Zbiorów BP w Ciechanowie.