Smaller Default Larger

IMG 0304 (1)Tematem październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była książka „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk” autorstwa Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. W naszym Klubie, do którego dołączyli nowi członkowie, dyskusje literackie nabrały przez ostatni okres jeszcze głębszego wyrazu, nie mamy już oporów w prezentowaniu swoich poglądów, to bardzo cieszy.

Angelika Kuźniak, z wykształcenia kulturoznawczyni, od 2000 roku związana jest z Gazetą Wyborczą. Trzykrotnie otrzymała nagrodę Grand Press. Wywiad z Hertą Müller przyniósł jej Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Angelika Kuźniak jest również autorką książek: „Papusza” (o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs), „Marlene” (o Marlenie Dietrich) oraz „Stryjeńska. Diabli nadali nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej „Nike”.

Ewelina Karpacz-Oboładze jest reporterką Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Trzykrotnie została uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, była także nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Autorki w książce "Czarny anioł" przedstawiają Ewę Demarczyk słowami osób, które ją znały i z którymi współpracowała. Są to między innymi: Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarzycki oraz przyjaciele z Piwnicy Pod Baranami. Autorki zebrały wspomnienia, relacje, anegdoty o piosenkarce i podjęły  się próby stworzenia portretu niezwykłej artystki, która nagle zamilkła i wycofała się z życia publicznego.

Na spotkaniu dyskutowaliśmy nie tylko o książce, ale i samej Ewie Demarczyk, takiej jaką niektórzy z nas ją zapamiętali. Zdania na jej temat były  podzielone, czasem nieprzychylne, a czasem pełne uwielbienia. Jaka była naprawdę? Zachęcamy do lektury książki i do zapoznania się z jej twórczością.

Następną książką, która stanie się przedmiotem rozmowy na kolejnym spotkaniu będzie powieść „Stulecie” norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo.