Smaller Default Larger

W kwietniu odbyły się dwa spotkania naszego klubu. Pierwsze przełożone ze względu na Święta Wielkanocne odbyło się 1 kwietnia, drugie 29 kwietnia. Książka, którą omawialiśmy podczas drugiego spotkania klubu to debiut norweskiej pisarki Kjersti Annesdatter Skomsvold „Im szybciej idę tym jestem mniejsza”. Autorka mierzy się w niej z problematyką samotności jednostki, nieuchronnego przemijania, starości.

Narratorką i jednocześnie bohaterką powieści jest starsza kobieta, która niemal całe swoje życie spędziła w domu unikając kontaktu z ludźmi. Jest samotną wdową, która u schyłku życia postanawia zaistnieć w czyjejś świadomości. Żyje z dnia na dzień, powtarza stałe czynności i zastanawia się nad sensem życia. Zdaje sobie sprawę, że niewiele czasu jej zostało, zadaje więc sobie pytanie, czy ktokolwiek zauważy że jej nie ma, kiedy odejdzie z tego świata.

Autorka stworzyła książkę wyjątkową, smutną i zarazem zabawną. Napisana z dużym poczuciem humoru i ironii przejmująco przedstawia problem samotności ludzi starszych. 

Temat starości, przemijania, śmierci nie wszystkim klubowiczom się spodobał. Młodzi przeczytali, bo jest to książka niewielka objętościowo, ale nie wzbudziła w nich żadnych emocji. Starsi docenili zawartą w powieści prawdę i mądrość życiową.

Na pewno książka  jest wartościową pozycją wartą przeczytania, polecamy. 

Za miesiąc będziemy rozmawiać o powieści „Półbrat” autorstwa norweskiego pisarza Larsa Saabye Christensena.