Smaller Default Larger

14 listopada o godz.17 w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie w ramach Dyskusyjnego Klubu  Książki odbyło się spotkanie autorskie z Anną Janko - poetką, pisarką, felietonistą, krytykiem literackim.

 

Anna Janko urodziła się  w 1957 roku w Rybniku. Jako poetka debiutowała w 1977 r. W 1980 roku otrzymała Nagrodę Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka, w 1993 r., Nagrodę Niezależnego Związku Pisarzy w Dreźnie. W 2001 r. była nominowana do nagrody literackiej Nike za tom "Świetlisty cudzoziemiec ".W 2008 r. za powieść "Dziewczyna z zapałkami" nominowano ją do Nagrody Mediów Cogito oraz Europejskiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Rok 2012 był dla pisarki bardzo pracowity i owocny- wydano pozycje: "Pasja według św. Hanki "(kontynuacja "Dziewczyny z zapałkami") nominowaną do literackich nagród "Gryfia" i "Nike" w 2013 r, "Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w brzuchu mamy"," Boscy i nieznośni"( niezwykłe biografie m.in. Emily Dickinson, Mii Farrow, Czesława Miłosza ). Współpracowała z wieloma czasopismami ,obecnie pisze felietony do "Zwierciadła". Jest członkiem PEN-clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Poetka zaprezentowała swoim czytelnikom kilka wierszy oraz przeczytała fragment książki "Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w brzuchu mamy". Spotkanie poprowadziła Joanna Kiszkurno należąca do naszego klubu. Anna Janko z wielką erudycją opowiadała o trudach tworzenia, o swoich książkach , o kobiecym spojrzeniu na świat. Na spotkaniu pisarka poinformowała słuchaczy, że jesienią przyszłego roku ukaże się jej najnowsza książka. Będzie to książka o pacyfikacji wsi w której żyła jej najbliższa rodzina. Mogliśmy się zapoznać z fragmentem tej książki. Anna Janko okazała się niezwykle sympatyczną, kontaktową i wrażliwą osobą. Wszyscy byliśmy pod urokiem jej osobowości. Na zakończenie były wspólne zdjęcia, podpisywanie książek oraz indywidualne rozmowy z autorką.

 

Cudowne spotkanie autorskie, pierwsze w naszym klubie, oby następne były równie udane.