Smaller Default Larger

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej odbyło sie 29 sierpnia. Do przeczytania mieliśmy dwie książki, ambitną  prozę Orhana  Pamuka "Nazywam się czerwień" oraz  książkę lżejszego gatunku "PL-Boy 2" Marcina Szczygielskiego .

 

Orhan Pamuk urodził się w 1952 roku w bogatej tureckiej rodzinie. Po ukończeniu studiów w 1976 roku zajął się pisarstwem, zyskując coraz większy rozgłos i uznanie, uwieńczeniem czego była otrzymana w 2006 roku Literacka Nagroda Nobla.  Dzieła Orhana Pamuka przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków. W Polsce ukazało się 11 książek pisarza, wszystkie wydane przez Wydawnictwo Literackie. 

Akcja powieści "Nazywam się czerwień" rozgrywa się w szesnastowiecznym Stambule. Grupa znakomitych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Kiedy jeden z miniaturzystów zostaje zamordowany podejrzenie pada na trzech pozostałych.

Klubowiczom ta porywająca, nastrojowa książka bardzo przypadła do gustu, dlatego  serdecznie wszystkim ją polecamy. Warto po nią sięgnąć, warto poznać tę fascynującą opowieść i niezwykle interesującego autora.

 

Marcin Szczygielski urodzony w 1972, to współczesny polski pisarz, grafik, dziennikarz, autor sztuk teatralnych. „Pl-boy 2” jest specjalnym wydaniem wydawnictwa Latarnik , które zawiera debiutancką powieść Marcina Szczygielskiego "Pl-boy", oraz jej kontynuację- "Wiosnę Pl-Boya". Oba utwory opowiadają o współczesnych mediach widzianych z perspektywy dwudziestoparolatka zatrudnionego w luksusowym miesięczniku dla mężczyzn. Z perspektywy samego autora- bowiem to on pracował w "Playboyu”, i to co widział i słyszał zabawnie opisał. Książka napisana z  humorem, przeczytana przez nas z wielką przyjemnością. Gorąco polecamy, zwłaszcza na gorsze dni.

Wrześniowe spotkanie poświecimy książce chorwackiej pisarki Dubravki Ugresić ”Ministerstwo bólu”.