Smaller Default Larger

Tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 24 kwietnia była książka "Reputacje" Juana Gabriela Vásqueza. W spotkaniu uczestniczyła  nowa osoba , która nie tylko kocha  książki, ale pisze też poezję.Witamy ją serdecznie.

Juan Gabriel Vásquez  jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy kolumbijskich, cenionych przez krytyków i czytelników. Urodził się w 1973 roku w Bogocie. W rodzinnym mieście studiował prawo, a następnie obronił doktorat z literatury iberoamerykańskiej na Sorbonie. Na rynku wydawniczym debiutował w 1997 roku. Jest laureatem kilku nagród literackich, autorem opowiadań, esejów oraz powieści, a także tłumaczem. Przekładał m.in. utwory Victora Hugo. "Reputacje" wydane nakładem wydawnictwa W.A.B to najnowsza, czwarta  powieść autora.

Głównym bohaterem „Reputacji” jest Javier Mallarino, znany karykaturzysta z kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym, który właśnie obchodzi okrągłą rocznicę swojej pracy zawodowej. Huczny jubileusz staje się dla Mallarino okazją do refleksji nad swoim życiem i wyborami, jakich dokonał w przeszłości. Zwłaszcza spotkanie z koleżanką córki przywołuje wspomnienia i jeden z rysunków, który zrujnował życie jego bohatera. Myśl, że owa karykatura powstała może zbyt spontanicznie, bez myślenia o jej zasadności i konsekwencjach, które może przynieść, nie daje satyrykowi spokoju. Co więcej zaczyna mieć wątpliwości, czy na pewno nie ma sobie niczego do zarzucenia.

„Reputacje”z jednej strony pokazują siłę mediów, z drugiej sugerują, by zastanowić się nad konsekwencjami własnych czynów, ferowania pochopnych wyroków, bezzasadnego opiniowania, krótkowzroczności.

Rzadko się zdarza, aby książka przez nas czytana wszystkim jednogłośnie się spodobała, a tak się stało w przypadku tej powieści. To wyważona, sugestywna, mistrzowsko napisana powieść. Mamy nadzieję, że w przyszłości  usłyszymy o tym autorze wiele dobrego. Książkę oczywiście bardzo polecamy.

 

W maju przedmiotem dyskusji będzie  powieść katalońskiego pisarza Jaume Cabré  „Wyznaję”.