Noc Bibliotek 2022

Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie włączyła się do VIII ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK 2022. Hasłem przewodnim akcji było: „To się musi powieść”. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Humięcinie „ Noc Bibliotek” odbyła się w piątek 30 września 2022 r. na terenie w/w szkoły.

Akcji towarzyszyły następujące wydarzenia:

- Inauguracja „Nocy Bibliotek” poprzez wspólne głośne czytanie „ Franklin i książka z biblioteki” oraz krótka pogadanka na temat etapów powstawania książki.

- Kreatywne warsztaty dla najmłodszych z elementami arteterapii „ Ja was palce dobrze znam i zakładkę zrobię sam”, podczas których zostały wykonane zakładki do książek – zwierzaki.

- Misja ekologiczna „ To się musi powieść” – atrakcja przygotowana dla starszych uczniów szkoły w formie escape roomu na platformie genial.ly. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem dołączyli do ekipy ratującej świat i robili wszystko, aby stawić czoło Śmieciuchowi. Zmierzali się z łamigłówkami oraz zagadkami, które wymagały sprytu i dobrej orientacji w wirtualnej przestrzeni.

- „ Śladami twórczości Marii Konopnickiej” – gra terenowa. Uczniowie podczas gry poznali życiorys poetki, dowiedzieli się, jakie były jej związki z historią regionu oraz poznali niektóre z jej utworów umieszczonych na tabliczkach  rozmieszczonych na terenie wokół szkoły, gdzie odbywała się zabawa. Uczestnicy  rozwiązywali zadania i poszukiwali kolejnych wskazówek. Musieli wykazać się orientacją w terenie, spostrzegawczością oraz umiejętnością logicznego myślenia.  Taka forma popularyzacji czytelnictwa łącząca naukę z zabawą bardzo spodobała się uczestnikom wydarzenia.