W związku z przypadającą w maju 2022 roku 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie: Małgorzata Komor - Wydział Udostępniania Zbiorów oraz Mirosława Ostrowska - Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów 11 maja 2022 r. przeprowadziły z uczniami klasy 2a SP nr 1 w Ciechanowie grę terenową pod hasłem "Śladami twórczości Marii Konopnickiej".

Miejscem spotkania oraz przeprowadzenia w/w gry był Park im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Uczestnicy podczas spotkania nie tylko poznali życiorys poetki związanej z miastem Ciechanów, ale mieli również okazję do zapoznania się z jej utworami, które zostały rozmieszczone w różnych częściach parku na tabliczkach w kształcie książek. Tabliczki z bajkami i wierszami stanowiły kluczowy elementem zadań w przygotowanej przez prowadzące grze.

Była to niezwykle atrakcyjna forma popularyzacji czytania, która połączyła nie tylko naukę z zabawą, ale także wymagała od uczestników różnych kompetencji i umiejętności m.in. wiedzy, orientacji w terenie czy umiejętność współpracy w grupie. Uczniowie wykazali się niezwykłą spostrzegawczością i  zdolnością logicznego myślenia.